Witamy na stronie naszego przedszkola i żłobka!

Rekrutacja trwa

Żłobek dobry dla dziecka


Posłanie malucha do żłobka to ważna i zarazem trudna decyzja. Pierwsze dni w nowym miejscu mogą być dużym wyzwaniem, jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, zaangażowaniu i dużym pokładom optymizmu, dacie sobie z tym radę!  

                                                                                                            

Czy żłobek jest dobry dla dziecka?


Wokół żłobków krążą liczne mity, które potrafią skutecznie zniechęcić do tego miejsca. Rzadziej rozmawia się o pozytywach, które taka opieka oferuje. A przecież maluchy w takim miejscu świetnie się socjalizują. Dzięki stałej obecności innych dzieci i opiekunów uczą się dzielić z innymi, czekać na swoją kolej, ale także nawiązywać kontakty i dogadywać się z tymi, których nie do końca jeszcze rozumieją. Pomaga to nie tylko w rozwoju ich osobowości, ale także we rozwijaniu cech przydatnych w późniejszym życiu.

Żłobek to także idealne miejsce do pracy nad samodzielnością i radzeniem sobie w nowych, czasami trudnych sytuacjach. Podopieczni dowiadują się, jak wyrażać swoje potrzeby w odpowiedni sposób, ale także jak szanować innych, szczególnie w bliskiej im grupie. Powoli zaczynają rozumieć, czym są normy i zasady oraz zaczynają za nimi podążać. Doświadczona i wykwalifikowana kadra to podstawa dobrego żłobka. Dzięki temu Twój maluch ma dostęp do wielu zabaw i programów edukacyjnych, ale także do specjalistów troszczących się o jego prawidłowy rozwój, np. psychologów. Duża przestrzeń też jest plusem, ponieważ pozwala na aktywności właściwie bez znaczących ograniczeń. Jeśli jesteście w gronie tych szczęśliwców, którym udało się zapisać swoją pociechę do żłobka blisko domu, warto zwrócić uwagę na to, jaka jest to placówka.

Jednym z najważniejszych czynników, warunkujących jakość opieki jest liczba osób odpowiedzialnych za grupę oraz liczba dzieci, które się w tej grupie znajdują. Im mniej dzieci pod okiem jednego opiekuna, tym lepiej – ma on wtedy możliwość poświęcić odpowiednio dużo uwagi każdemu z osobna. Dobrze też zapoznać się z warunkami, które panują w danym żłobku. Sprawdź, jak wyglądają sale, gdzie dzieci śpią, jak wyposażony jest plac zabaw. Zorientuj się także, jak spędzają czas – jak często bawią się na świeżym powietrzu, a kiedy mogą drzemać. Z pewnością Twoja intuicja podpowie Ci, czy Twoja pociecha będzie się komfortowo czuła w wybranym miejscu. Nie zapomnij też zasięgnąć opinii innych mam! Bazując na własnym doświadczeniu przedstawią Ci konkretne wady i zalety miejsca, ale także pokażą Ci wszystko z punktu widzenia, w jakim wkrótce się znajdziesz. Dzięki temu łatwiej przygotujesz się na to, co nadchodzi, a dodatkowo będziesz wiedziała, czy wybrany żłobek jest bezpieczny i komfortowy.


Adaptacja dziecka w żłobku. Jak pomóc dziecku w adaptacji do żłobka?


Pierwsze dni w zupełnie innym środowisku mogą trudne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego maleństwa. Nie ma tu jednej reguły – dzieci się od siebie różnią i reagują na nowe sytuacje w inny sposób. To, jak długo Twój maluch będzie się przyzwyczajał, zależy od wielu czynników, w szczególności od jego osobowości, ale także poprzednich doświadczeń. Właśnie dlatego żłobki proponują okres adaptacyjny, który pozwala na oswojenie się z panującymi tam warunkami oraz z przebywaniem wśród innych – często już bez mamy. Aby z dnia na dzień nie zmieniać zupełnie nawyków, pierwsze wizyty adaptacyjne są krótkie i stopniowo się wydłużają.

Ten okres przygotowawczy nieco ułatwia radzenie sobie z rozłąką, zarówno maluchowi, jak i Tobie. Nie bój się wtedy zaufać opiekunom - zależy im na komforcie i bezpieczeństwie dziecka tak samo, jak Tobie. W momentach, w których Twój maluch źle znosi rozstanie, a podczas pożegnania zanosi się płaczem, postaraj się zachować zimną krew. Ze spokojem w głosie wytłumacz, dlaczego nie będziecie się widzieć, jednocześnie obiecując, że wrócisz o określonej porze. Dzieci świetnie odczytują emocje i jeśli wyczują niepewność lub strach, same będą tak reagowały. Jeżeli spełnisz swoją obietnicę i wrócisz na czas, szybciej przyzwyczai się do kilku godzin bez rodzica i pozbędzie się strachu, że zostało zupełnie samo. Nie wymykaj się bez pożegnania, nawet jeśli ta chwila jest dla Ciebie bardzo trudna. Obdarz maluszka swoją bliskością, tak, aby czuł, że nie dzieje się nic niebezpiecznego. Nie przedłużaj jednak chwili rozstania – wystarczy, że z pogodą w głosie powiesz mu, co ciekawego na niego czeka i kiedy wrócisz. Dzięki temu będzie wiedział, że zmienia się sytuacja, ale jest w dobrych rękach, a Ty nie zostawiasz go na zawsze.

Jeżeli wybrany przez Was żłobek pozwala na przynoszenie ulubionych przedmiotów, warto wprowadzić do codzienności malucha coś, co będzie mu się kojarzyć z mamą lub tatą. Może to być kocyk lub pluszak - dzięki regularnej zabawie przesiąknie Waszym zapachem i będzie dawał poczucie bezpieczeństwa nawet, jeśli nie ma któreś z Was obok. Podczas trudnych chwil, wypełnionych nieprzyjemnymi emocjami związanymi z brakiem rodzica, towarzystwo specjalnego przedmiotu pomoże uporać się z sytuacją.

Radosne Maluchy