Witamy na stronie naszego przedszkola i żłobka!

Rekrutacja trwa

Kiedy dziecko powinno zostać w domu

Kiedy dziecko powinno zostać w domu

        




Katar, przeziębienie, ból gardła, a może lekki kaszel - takie dolegliwości pojawiają się u większości dzieci już na początku roku szkolnego. Słota jesień, krótki dzień i zmęczenie zbyt wcześnie budzonego malucha sprzyjają infekcjo. Rodzice stają przed koniecznością podjęcia decyzji: czy to nic poważnego i dziecko może iść do przedszkola, czy zdecydowanie powinno zostać w domu?

Dziecko w nocy kaszlało, ale rano nie ma gorączki i czuje się dobrze,a rodzice rozważają wszystkie za i przeciw. Nawet lekkie objawy przeziębienia świadczą  o tym, że dziecko jest osłabione i walczy z chorobą. Najzdrowiej byłoby pozwolić mu odpocząć, wyspać się i nabrać sił, w przeciwnym wypadku mały katar może się skończyć poważną chorobą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wysyłając chore dziecko do przedszkola, jesteśmy nie w porządku w stosunku do innych dzieci oraz ich rodziców, bo nasza pociecha i roznoszone przez nią zarazki szybko mogą postawić przed takim samym jak nasz dylematem rodziców innych dzieci z grupy. Każdy, kto zna własne dziecko, jego zachowanie, nie będzie miał trudności z rozpoznaniem choroby u dziecka.

Jest jednak szereg wskazówek, którymi warto się kierować, kiedy rano zastanawiamy się, co zrobić. Oto kilka z nich:

Gorączka

Prawidłowa temperatura ciała powinna być poniżej 37 st.C. Kiedy jest powyżej tej temperatury, ale poniżej 38 st.C. mówimy o stanie podgorączkowym, który może pojawić się też pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego lub stresu. Jednak już 37,5 st. C. powinno wzbudzić zaniepokojenie rodziców, którzy będą uważniej obserwować dziecko. Temperatura wyższa od 38 st.C. jest już tą, przy której dziecko bezwględnie powinno zostać w domu - prawdopodobnie szybko pojawią się dodatkowe objawy, gorączka może też gwałtownie wzrosnąć i wymagać podania leku. Natomiast po przebytej chorobie dziecko może wrócić do przedszkola dopiero wtedy, gdy przez co najmniej dobę wcześniej nie miało gorączki, ani nie zażywało leków ją obniżających.

Wymioty lub biegunka

Występuje pojedyńczo lub łącznie, zdecydowanie są wskazaniem do pozostania dziecka w domu. Na co najmniej 24 godziny - w oczekiwaniu na to, jak się choroba rozwinie lub do czasów ustąpienia objawów. Z takimi objawami dziecko nie powinno stresować się w przedszkolu, że nie zdąży do toalety.


Objawy przeziębienia

Lekki ból gardła, katar, pokasływanie - zdarza się, że ciągną się od jesieni do wiosny. Gdy dziecko tylko z tego powodu nie chodziło na zajęcia, to po prostu nie bywało w przedszkolu. Oczywiście taki stan trzeba diagnozować: katar i kaszel mogą być objawem alergii, ból gardła może być spowodowany bakteriami i szybko rozwinąć się w anginę, co wymaga wizyty lekarskiej i podania antybiotyku. Konieczna jest znajomość własnego dziecka - rodzice szybko się uczą, kiedy katar jest chwilową dolegliwością, a kiedy staje się preludium do choroby. Jeśli objawy są grypowe (ból mięśni i kości, dreszcze, uczucie rozbicia), to należy dziecko zostawić w domu, bo powikłania grypy mogą być bardzo poważne.

Zmęczenie

Kiedy wszystkie objawy choroby ustąpiły, ale dziecko nadal jest apatyczne, zmęczone i wyczerpane, to prawdopodobnie nie odzyskało jeszcze sił. Zetknięcie się w przedszkolu z jakimś drobnoustrojem spowoduje ponowne zachorowanie. Lepiej pozwolić dziecku odbudować odporność zwykłą energią przez dwa,trzy dni, niż posłać niedoleczone do przedszkola i potem leczyć kolejny tydzień.

Wysypka

Może być objawem alergii i zwykle wiadomo, co ją spowodowało. Można wtedy podać wapno, preparat przeciwalergiczny i jeśli dziecko nie skarży się na swędzenie, to wysłać do przedszkola. Jednak każda niepokojąca, nagła wysypka o nieznanym podłożu jest powodem do odwiedzenia lekarza, ponieważ często jest to objaw którejś choroby zakaźnej wieku dziecięcego: różyczki, odpy, odry.

Obniżona aktywność dziecka

Dziecko z natury jest bardzo ruchliwe i jeśli zaczyna podsypiać lub kładzie się, jest smutne i osowiałe,to znak, że coś złego zaczyna się dziać. Mierzymy temperaturę, a jeśli nie jest podwyższona, obserwujemy dziecko.

Przewlekły kaszel

Jeśli dziecko kaszle lub/i przez dłuższy okres czasu ma katar wówczas konieczna jest wizyta u lekarza.

Brak apetytu

Brak apetytu dotyczący nawet ulubionych potraw, bez oczywistej przyczyny (np.zjadło całą czekoladę, objadło się żelkami, chrupkami itp.) przez dłuższy okres czasu.

Radosne Maluchy