Dla Rodziców
Adaptacja dziecka w żłobku. Jak pomóc dziecku w adaptacji do żłobka?
Pierwsze dni w zupełnie innym środowisku mogą trudne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego maleństwa. Nie ma tu jednej reguły – dzieci się od siebie różnią i reagują na nowe sytuacje w inny sposób. To, jak długo Twój maluch będzie się przyzwyczajał, zależy od wielu czynników, w szczególności od jego osobowości, ale także poprzednich doświadczeń. Właśnie dlatego żłobki proponują okres adaptacyjny, który pozwala na oswojenie się z panującymi tam warunkami oraz z przebywaniem wśród innych – często już bez mamy. Aby z dnia na dzień nie zmieniać zupełnie nawyków, pierwsze wizyty adaptacyjne są krótkie i stopniowo się wydłużają.
Ten okres przygotowawczy nieco ułatwia radzenie sobie z rozłąką, zarówno maluchowi, jak i Tobie. Nie bój się wtedy zaufać opiekunom - zależy im na komforcie i bezpieczeństwie dziecka tak samo, jak Tobie. W momentach, w których Twój maluch źle znosi rozstanie, a podczas pożegnania zanosi się płaczem, postaraj się zachować zimną krew. Ze spokojem w głosie wytłumacz, dlaczego nie będziecie się widzieć, jednocześnie obiecując, że wrócisz o określonej porze. Dzieci świetnie odczytują emocje i jeśli wyczują niepewność lub strach, same będą tak reagowały. Jeżeli spełnisz swoją obietnicę i wrócisz na czas, szybciej przyzwyczai się do kilku godzin bez rodzica i pozbędzie się strachu, że zostało zupełnie samo. Nie wymykaj się bez pożegnania, nawet jeśli ta chwila jest dla Ciebie bardzo trudna. Obdarz maluszka swoją bliskością, tak, aby czuł, że nie dzieje się nic niebezpiecznego. Nie przedłużaj jednak chwili rozstania – wystarczy, że z pogodą w głosie powiesz mu, co ciekawego na niego czeka i kiedy wrócisz. Dzięki temu będzie wiedział, że zmienia się sytuacja, ale jest w dobrych rękach, a Ty nie zostawiasz go na zawsze.
Jeżeli wybrany przez Was żłobek pozwala na przynoszenie ulubionych przedmiotów, warto wprowadzić do codzienności malucha coś, co będzie mu się kojarzyć z mamą lub tatą. Może to być kocyk lub pluszak - dzięki regularnej zabawie przesiąknie Waszym zapachem i będzie dawał poczucie bezpieczeństwa nawet, jeśli nie ma któreś z Was obok. Podczas trudnych chwil, wypełnionych nieprzyjemnymi emocjami związanymi z brakiem rodzica, towarzystwo specjalnego przedmiotu pomoże uporać się z sytuacją.